Darmowa dostawa od 249,00 zł

Jaki gryzak dla niemowlaka wybrać - czym się kierować i jak pomóc dziecku w okresie ząbkowania

2021-05-28

Ząbkowanie. To słowo wyjaśnia tak wiele. Pewnie nieraz zdarzyło Ci się usłyszeć taką wymianę zdań:

– Kiepsko wyglądasz, dobrze się czujesz?

– Moje dziecko ząbkuje.

– No, tak. Teraz rozumiem.

Wszyscy rodzice to rozumieją. Okres ząbkowania jest trudny dla dziecka, jest trudny dla domowników i – niestety – nie kończy się szybko.

Dziecko nie powie, gdzie je boli – w tym wieku nie potrafi jeszcze wskazać źródła bólu. Czasem poznasz przyczynę płaczu po rączkach wkładanych do buzi, ale nie zawsze otrzymasz tak jasny sygnał. Być może będzie to zwyczajne rozdrażnienie dziecka albo kłopoty z zaśnięciem (które przecież zdarzały się i wcześniej, ale z innych powodów). W skrajnych wypadkach ząbkowanie może objawami przypominać chorobę – może pojawić się gorączka lub wysypka.

Większość rodziców odgaduje, co się dzieje, po prostu wiedząc, kiedy ząbkowania należy się spodziewać. A spodziewamy się go zwykle począwszy od czwartego-piątego miesiąca życia. Bywa, że początek tego okresu może przesunąć się do dziesiątego miesiąca (a nawet dwunastego). Niemniej ząbkowanie trwa zwykle do miesiąca trzydziestego, a więc wieku ponad dwóch i pół roku. To oznacza, że jako rodzic musisz przygotować się na dwuletnie perypetie z ząbkowaniem.

A zatem uzbrój się w cierpliwość i… odpowiednią technikę.

 

Ząbkowanie - co pomaga?

Kiedy myślimy o ząbkowaniu, przychodzi nam na myśl tradycyjny gryzak. Większość z nas miała taki gryzak jako dzieci, choć zwykle tego nie pamiętamy. Jest to najbardziej tradycyjna forma pomocy, jaką rodzice oferują swoim pociechom w odpowiedzi na ból delikatnych dziąseł.

 

Kiedy podać dziecku gryzak? Najlepszy moment jest wtedy gdy zauważysz, że maluch wkłada wszystko do buzi i nadmiernie się ślini. 

Przede wszystkim zauważysz, że Twoje dziecko potrzebuje gryzaka, gdy samo wybierze do gryzienia jakąś zabawkę lub inny przedmiot. Dlatego lepiej zawczasu mieć pod ręką właściwy gryzak, bo choć dziecięce zabawki nie powinny być w żaden sposób groźne, jednak lepiej aby Twoja pociecha masowała swoje dziąsła czymś, co jest do tego celu przeznaczone.

Ząbkowanie – gryzak jako zabawka?

Gryzaki dla dziecka mogą być zabawkami znacznie skuteczniej, niż zabawki – gryzakami. Współcześnie producenci dbają o to, by gryzaki nie były nieciekawe, a ich funkcja nie musi ograniczać się do masowania dziecięcych dziąseł.

Za przykład niech posłuży gryzak-grzechotka Mombella w kształcie ślimaka. Jak sama nazwa wskazuje, dzieci czerpią radość z grzechotania, jednocześnie znajdując ulgę z przygryzaniu wystających czułków sympatycznego bezkręgowca.

 

Gryzak Ślimak Mombella przyniesie ulgę zbolałym dziąsłom - posiada uroczy wygląd, wygodny do trzymania kształt, a w środku ukryto grzechotkę

Innym pomysłem na „ukrycie” gryzaka dla niemowlaka w popularnej zabawce jest gryzak - wieża Jellystone. Wszyscy znają tę zabawkę, która uczy dzieci rozpoznawania różnic w wielkości kolejnych, układanych jeden na drugim dysków. Ta wieża posiada jednak dodatkową funkcję gryzaka dzięki wymyślnym kształtom poszczególnych elementów.

Gryzak Wieża Jellystone to zabawka 2w1 - silikon idealnie nadaje się do gryzienia, zaś forma układanki zachęca dziecko do interakcji

Dla nieco starszych dzieci, które lubią już dopasowywać do siebie elementy układanek, proponujemy gryzak - puzzle tej samej marki (Jellystone). Pojedyncze klocki złożone ze sobą tworzą łatwą do chwycenia obręcz, która wymasuje obolałe dziąsła każdego bobasa.

Tęczowe koło gryzak - układanka puzzle Jellystone wykonane z bezpiecznego dla dzieci silikonu spożywczego

A jeśli chcesz połączyć przyjemne z pożytecznym, z pewnością idealny będzie gryzak - małpka Matchstick Monkey, jest jednocześnie szczoteczką dla malutkich, ledwo widocznych ząbków, które przecież wymagają czyszczenia tak samo jak zęby dorosłego.

Gryzak małpka Matchstick Monkey z silikonową szczoteczką - masuje zbolałe dziąsła, pomaga nakładać żel łagodzący i wyrabia dobre nawyki związane z higieną jamy ustnej

Gryzak – z czego powinien być wykonany?

Gryzak dla niemowlaka powinien być wykonany z odpowiedniego materiału. Odpowiedniego – czyli jakiego? Gryzaki najlepszej jakości wykonane są zwykle albo z silikonu (który jest odporny, więc nie ma obawy, że drobne kawałki oderwą się w wyniku gryzienia) np. Gryzak Grzybek Mombella albo z materiałów naturalnych.

Od pewnego czasu zainteresowanie wzbudzają gryzaki drewniane. Gryzak z drewna jest dość twardy, by masować obolałe dziąsełka – a jednocześnie na tyle miękki, że pozostaje przyjemny w kontakcie dla Twojego dziecka. Drewno użyte do tego typu gryzaka jest odpowiednio przygotowane – tak, by nie pęcznieć przy częstym kontakcie ze śliną. Nadaje mu to także właściwości antybakteryjne.

 

Innym naturalnym materiałem jest kauczuk, który przypomina silikon, jednak pochodzi w 100% z naturalnej gumy (jak np. zaprezentowany poniżej gryzak firmy Tikiri, który w dodatku barwiony jest za pomocą naturalnych barwników na bazie soi). Gryzaki kauczukowe są łatwe do umycia, a pozbawiony zagłębień kształt uniemożliwia rozwijanie się na ich powierzchni bakterii czy grzybów.

Kauczukowy gryzak dla niemowlaka Tikiri to gwarancja bezpieczeństwa i wysokiej jakości.

Gryzaki dla niemowlaka z silikonu i kauczuku dobrze nadają się do schładzania. Zwłaszcza te pierwsze można trzymać w zamrażarce, ponieważ silikon nie zmienia swoich właściwości pod wpływem skrajnych temperatur i dość długo pozostaje zimny po schłodzeniu. Taki zimny gryzak przynosi dodatkową ulgę dziecku, ponieważ działa jak miejscowe znieczulenie, znacząco obniżając odczucie bólu w miejscu wyrzynania się pierwszych ząbków.

Gryzaki – jakie kształty są najlepsze?

Nikomu nie trzeba polecać gryzaków w kształcie zwierząt – kochają je i dzieci, i rodzice. Ale co powiesz na gryzaki w kształtach… warzyw i owoców? Jeśli dbasz o zbilansowaną dietę, być może nieobca jest Ci troska o budowę dobrych nawyków u Twojego dziecka już dziś.

Może więc zamiast dawać Twojemu maleństwu kolejnego słonia czy misia, warto zaproponować mu do gryzienia… brokuła lub marchewkę?

 

Gryzak Oli&Carol jest wykonany z bezpiecznego dla dzieci silikonu spożywczego i ma charaketryztyczny kształt warzywa.
Brokuł, jarmuż, rzodkiweka, a może banan? Każde z nich wygląda smakowicie!

A jeśli Twoja pociecha szczególnie ciężko znosi wyrzynanie się pierwszych ząbków, zwróć uwagę na gryzaki o dużej ilości wypustek i chropowatej powierzchni. Gryzak taki jak zaprezentowana poniżej ośmiornica Mombella, ma nie tylko ciekawe kształty, zachęcające dziecko do eksperymentów, ale przede wszystkim został wyposażony „szczotkujące” powierzchnie na wszystkich mackach, które dobrze masują zbolałe dziąsła.

Gryzak Mombella ośmiorca jest idealny dla malucha. Posiada wypustki, łatwo go chwycić i nadaje się do zabawy. 

Oczywiście weź też pod uwagę rozwój motoryczny Twojego maleństwa i oceń czy gryzak jest lekki i poręczny. Dziecko powinno móc korzystać z niego w miarę samodzielnie. Niektóre gryzaki zapraszają do zabawy – chwytania, rozciągania, ściskania co pozytywnie wpływa na ćwiczenie mięśni dłoni i przyczynia się do prawidłowego rozwoju malucha. Taki gryzak to już nie tylko gryzak, ale potencjalnie ulubiona zabawka Twojego dziecka, z którą nie będzie chciało się rozstawać. 

Ząbkowanie – jakie inne sposoby?

Wiesz już wiele o gryzakach – wiesz, że możesz wybrać dla Twojej pociechy gryzak warzywogryzak owoc czy gryzak małpkę. Ale co, jeśli gryzak nie wystarczy? Niektóre dzieci znoszą okres ząbkowania naprawdę źle i są dni, gdy potrzebują czegoś więcej, niż gryzaka.

W sytuacjach awaryjnych możesz połączyć kilka znanych metod. Zacznij od silikonowej szczoteczki dla niemowląt, którą możesz założyć na palec, aby następnie delikatnie masować nią obolałe dziąsełka maleństwa. Szczoteczka może mieć np. kształt przyjaznego zwierzątka, dzięki czemu sprawimy, że masaż zmieni się w spaniałą zabawę. Marka The Brushies oferuje szczoteczki silikonowe w kształcie świnki, dinozaura, małpki i wieloryba. Maluchy na pewno będą nimi zachwycone.

 

Silikonowa szczoteczka na palec dla niemowląt The Brushies pozwala na wykonanie masażu dziąseł w przyjemnej atmosferze radości i zabawy.
Dostępna jest w czterech wzorach - Wiloryba, Dinozaura, Świnki i Małpki.

Przy użyciu szczoteczki na palec jako rodzic łatwo wyczujesz miejsce, w którym niebawem pojawi się nowy ząbek, możesz więc działać tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne. A Twoje dziecko z pewnością doceni czas, który mu poświęcisz – to nie tylko masaż, ale też budowanie więzi.

Nie zaszkodzi nałożyć na szczoteczkę odrobinę żelu łagodzącego objawy ząbkowania np. marki Jack'n Jill. Żele takie jak zaprezentowany poniżej wykonane są na bazie naturalnych substancji i nie zaszkodzą Twojemu maluszkowi, jednocześnie przynosząc ukojenie w bolącym miejscu.

Żel okaże się pomocny także nałożony bezpośrednio na dziąsła, choć posmarowanie nim gryzaka czy szczoteczki pozwoli przedłużyć jego oddziaływanie. Pamiętaj, aby stosować się do zaleceń producenta, bo nawet najbardziej naturalny żel jest wyrobem medycznym i nie należy stosować go w nadmiarze.

Podsumowanie - jak radzić sobie z ząbkowaniem

Ząbkowanie jest czymś, przez co przechodzą wszyscy. Nie da się go uniknąć, niestety nie mija też zbyt szybko. Można jednak być przygotowanym, a dzięki temu bez większego trudu poradzić sobie z wyzwaniami, które się z nim wiążą.

Mamy nadzieję, że nasze rady pomogą Tobie i Twojemu dziecku odsunąć jak najdalej nieprzyjemności związane z pojawianiem się pierwszych ząbków, abyście mogli cieszyć się tym czasem, który jest Wam dany. Ten okres będzie dla Was pełen radości, bo wiesz już, jak sobie z nim poradzić.

Pamiętaj:

  • ząbkowanie trwa zwykle od około 4. do około 30. miesiąca,
  • różne ząbki pojawiają się w różnym czasie, nie wszystkie powodują tyle samo kłopotu,
  • daj swojemu dziecku bezpieczny gryzak, by samo mogło masować swoje dziąsła, gdy czuje ból,
  • korzystaj ze szczoteczek (najlepiej silikonowych), aby masować dziąsła i czyścić maleńkie ząbki Twojego dziecka,
  • miej pod ręką żel łagodzący objawy ząbkowania – zwykle okazuje się potrzebny wtedy, gdy akurat nie można pobiec do apteki (np. w środku nocy).

 

Pokaż więcej wpisów z Maj 2021

Polecane

pixelpixel